Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Celulitída (lipohypertrofia) - výraz vznikol z latinského slova „celulitis“, čo znamená „zápal buniek“. Laický názov „pomarančová koža“ je pomerne výstižný názov, charakterizujúci vzhľad kože človeka trpiaceho celulitídou. Celulitída je označovaná za civilizačné ochorenie. Je to vlastne v pokročilom štádiu zápal buniek kože, vážne ochorenie kože a podkožia sprevádzané bolesťou, začervenaním, opuchom a teplotou. Zápal sa šíri bakteriálnou infekciou lymfatickými a krvnými cievami.

Alternatívna medicína ju popisuje ako hromadenie odpadových látok v tkanivách. Tieto nečistoty sú vo vačkoch väznené medzi tukovými bunkami a väzivom. V postihnutých miestach sa tukové bunky spájajú do hrubých hroznovitých strapcov, stláčajú cievy a tlačia aj na horné vrstvy kože. Zhoršené prekrvenie bráni na jednej strane zásobovaniu buniek dôležitými výživnými látkami, na druhej strane sa spomaľuje vylučovanie odpadových látok lymfatickými cestami. V tukových bunkách sa tieto splodiny metabolizmu zadržiavajú, čo má za následok zväčšovanie ich objemu, a to sa napokon prejaví na povrchu kože. Výsledkom sú neestetické preliačeniny a kopčeky pripomínajúce kôru pomaranča.


Pomarančová koža je spôsobená z veľkej časti vodou, tukom a odpadovými látkami, ktoré sa usadzujú v medzerách medzi vláknami väziva. Usadzovanie spôsobuje nedostatočná funkcia lymfatických ciev a zlé prekrvenie, čo je následkom zlého životného štýlu.

Čo je LIPOHYPERTROFIA (ľudovo lipohypertofia)

Lipohypertrofia u nás nesprávne nazývaná celulitída - je neodtečenie lymfy z medzibunkového priestoru spod povrchu kože - epidermis, z dôvodu zväčšenia tukových buniek, a tým k útlaku lymfatických ciev, kde bielkovinová zložka sfibrotizuje a vytvorí hrbolčeky podobajúce sa pomarančovej kôre.

Čo spôsobuje lipohypertrofiu

  • dispozičné dedičné predpoklady
  • zvýšená tvorba hormónov progesteronu a folikulinu najmä v pubertálnom veku. Tieto spôsobujú zmnoženie a nahromadenie mäkkého tukového tkaniva. Hrúbka tukového tkaniva sa mení podľa veku, pohlavia, genetického kódu lokalizácie, endokrinných a metabolických podmienok.
  • Lipohypertrofia - celulitída sa vyvíja už v puberte, alebo o rok - dva neskoršie. Bez obezity môže lipohypertrofia zostať nezmenená celé roky. Úvodnými faktormi na podklade ženských hormónov tvorených vo vaječníkoch, je postpubertálny vek, tehotenstvo a klimaktérium.
  • Ďalším faktorom je dvojnásobné množstvo vytvorených tukových buniek viac u žien ako u mužov. Tkanivové kožné väzivo je u žien mäkšie povol'nejšie, lebo kolagénové, elastické vlákna prebiehajú súbežne, takže tukové bunky lipocity sú pri tlaku vypudzované k povrchu kože.
  • U mužov prebiehajú kolagénové vlákna šikmo a tvoria sieť vlákien v ktorej sa lipoplasty rozťahujú plošne vodorovným smerom.
  • Keďže u žien táto sieť vlákien nie je, jednotlivé tukové bunky, ktoré sa zväčšujú, alebo aj zmenšujú (v puberte, v tehotenstve a klimaktériu) sú tlačené k povrchu pokožky. Týmto sa stláčajú žilné a lymfatické kapiláry a tým dochádza k hromadeniu medzibunkovej ¬intersticiálnej tekutiny. Tlakom tukových buniek sa poškodzujú lymfatické cievy a dochádza k zhoršeniu rezorbcií tkanivového moku - metabolitov. Zhoršuje sa odvod nielen metabolitov, ale aj bielkovín. Tieto bielkoviny fibrotizujú, a v podkoží sa vytvárajú tak nevzhl'adné hrbolčeky tvaru pomarančovej kôry tvoriacei postupne, karfiolový a hroznový efekt.
  • Najdôležitejším faktorom vzniku lipohypertrofie alebo ľudovo celulitídy je spomalenie, alebo zastavenie odtečenia stále sa tvoriacej lymfy z podkožia, kde bielkovinová zložka lymfy sa mení na tuhý fibrín. V partiách kde sa hromadí a zväčšuje tukové tkanivo je tiež často znížená činnosť svalov, ako lymfatickej pumpy.

Teda ľudovo celulitída je neodtečená sfibrotizovaná lymfa v kombinácii zväčšených a zmnožených tukových buniek. Zmnožené a zväčšené tukové bunky sú príčinou blokády odtoku lymfy, ktorá sa stále tvorí, a keď neodteká fibrotizuje a vytvára tuhé hrbolčeky...

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť

Najnovšie komentáre

Kategórie
All
Zdravie
Receptúry
Koreniny
Zdravie
Stravovanie
Stravovanie
Zdravie
Chudnutie
Chudnutie
Zdravie
Celulitída
Celulitída
Zdravie
Čínska medicína
Čínska medicína
Zdravie
Masáže
Masáže
Receptúry
Výroba syrov
Výroba syrov
Receptúry
Exotické špeciality
Exotické špeciality
Receptúry
Výroba destilátov
Výroba destilátov
Receptúry
Kyslomliečne výrobky
Kyslomliečne výrobky
Recepty
Zdravé jedlá
Zdravé jedlá
Koreniny
Koreniny