Zázvor je podzemok rastliny pripomínajúcej malý bambus. Zázvor sa používa už viac ako 3000 rokov a je jednou z najdôležitejších korenín. Pôvodnou domovinou zázvoru je Čína a India ale v súčasnosti sa jeho pestovanie rozšírilo do celého sveta. Za svoju ostrú chuť vďačí látkam gingerol a kapsaicín.
Väčšinou sa zázvor používa čerstvý ale nájdeme ho aj v sušenej podobe, väčšinou pomletý. Mletý zázvor ale stráca svoju ostrú a výraznú chuť a nie je ním možné nahradiť čerstvý zázvor.
Zázvor našiel široké uplatnenie nielen v kuchyni ale aj v lekárstve a fytoterapii. Zázvor je výborný antioxidant, obsahuje antiseptické a antibiotické látky. Vo veľkej obľube je zázvorový čaj, pivo, kandizovaný zázvor, sušienky, zázvorová limonáda. Zázvoru by sa mali vyhnúť diabetici a ľudia so žalúdočnými a dvanástorníkovými vredmi.
Zázvor podporuje lepšie trávenie, zvyšuje chuť do jedla. Pôsobí priaznivo pri nevoľnostiach (aj pri nevoľnostiach z cestovania).
Zázvor sa používa pri chrípke a nachladnutí. Počas jesenných mesiacov je vhodné piť zázvorový čaj preventívne Keď hovorím o čaji myslím tým samozrejme čaj z čerstvého zázvoru, nie kupovaný sušený zázvor v nálevových vreckách :)
Počas horúcich letných dní je veľmi osviežujúca zázvorová limonáda, ktorú si viete rýchlo pripraviť. Kus zázvoru (2-3 cm) ošúpeme, nastrúhame najemno. Dáme do džbánu, podľa chuti pridáme 2-3 citróny, prípadne limetky, pridáme cukor (najlepšie hnedý) a mätové lístky, zalejeme 2 litrami vody alebo minerálkou.
Zázvor je pomerne ľahké pestovať aj doma. Vyberieme koreň kde sa nachádzajú očká. Koreň dáme napučať na 2-3 dni do vody. Potom zasadíme do kvetináča do ľahšej humusovitej pôdy. So zálievkou opatrne, trvalé premokrenie spôsobí hnitie koreňa. Držíme v teple a svetle. Po 2-3 týždňoch vyklíči, vyrasttie nadzemná časť. Po uschnutí listov je čas na zber úrody.