Čierne korenie je tropická popínavá rastlina, má srdcovité tmavozelené listy. Jeho materská zem je India. Jeho cenu spoznali Angličania počas kolonizácie Indie, ktorí vo veľkom čiernym korením zásobovali Európu. V súčasnosti je jeho pestovanie rozšírené do takmer všetkých tropických zemí. Plody v strapcoch sa zbierajú v rôznom stupni zrelosti.
Čierne korenie sa získava zberom nedozretých zelených bobúľ, ktoré sušením dostanú hnedočiernu farbu. Biele korenie sa získava z úplne dozretých červených bobúľ, z ktorých sa oddelí červená šupka. Následne sa biele bobule sušia. Nedozreté zelené bolbule naložené do octu alebo soľného nálevu sa nazývajú zelené korenie.
Celé korenie sa používa do polievok, mäsových vývarov a do omáčiek. Podrvené alebo pomleté sa používajú do suchých koreninových zmesí a marinád. Čierne korenie je takmer vždy je neoddeliteľnou zložkou koreninových zmesí (kari, masala...) východnej kuchyne.
Pre dlhšiu trvanlivosť je vhodné čierne korenie uchovávať v celku a vždy si ho čerstvo pomlieť mlynčekom. Korenie má tak veľmi dlhú niekoľkoročnú trvanlivosť. Mleté korenie má oveľa kratšiu trvanlivosť – približne 3 mesiace. Čierne korenie treba pridávať do varenia až nakoniec – varením sa stráca chuť a znižuje sa jeho prospešnosť.
Učinné látky: piperín - alkaloid, ktorý výrazne zvyšuje vstrebávanie a využívanie živín z potravy.
Čierne korenie je silný antioxidant, má protizápalové a antibakteriálne účinky. Upokojuje nervový systém, zmierňuje bolesti kĺbov, brušnej dutiny a priaznivo pôsobí pri migrénach. Má močopudné vlastnosti, upravuje stolicu, uvoľňuje nadúvanie. Pomáha pri kašli a hlienoch. Podporuje trávenie, tvorbu žlče, metabolické procesy v tele, prekrvenie. Znižuje teplotu.
Zvyšuje krvný tlak, ľudia s kardiovaskulárnymi problémami by ho mali konzumovať opatrne, rovnako by ho mali obmedziť aj tehotné ženy.