Škorica je kôra stromu škoricovníka čínskeho (cinnamomum cassia), príbuzného vavrínu. Pôvodne sa vyskytovala v severnej Barme (Mjanmarsko) a v oblasti Ásamu, najsevernejšieho štátu Indie. V súčasnosti sú hlavnými producetami škoricovej kôry Vietnam a Čína.
V naších zemepisných šírkach sa predáva hlavne kôra zo škoricovníka čínskeho - kasia (cinnamomum cassia). Pravý škoricovník je ale škoricovník cejlónsky (cinnamonum zeylanicum), ktorý sa prirodzene vyskytuje len na Srí Lanke, ktorá bola v minulosti takmer 200 rokov výlučným exportérom "pravej" škorice. Chuť cejlónskej škorice je menej výrazná ako škorice kasia a vďaka látke eugenol má ľahký rascový podtón, čím ju možno odlíšiť od škorice kasia u nás rozšírenej.
Škorica je neodmysliteľnou súčasťou ázijskej kuchyne, kde sa nachádza ako súčasť rôznych koreniacich zmesí. Používa sa do pečenia a pri príprave sladkých jedál, rôznych dezertov. Obľúbená je v kombinácii s čokoládou, jablkami, banánmi a hruškami. Zvykne sa pridávaťdo kávy, do vareného vína, dokonca ňou niektoré pivovary dochucujú spodne kvasené pivá.
Vhodné kombinácie s inými koreninami sú kardamóm, rímska rasca, koriander, zázvor, tamarind, kurkuma, fenikel, badián, klinčeky, muškátový orech a kvet.
Škorica zvyšuje chuť do jedla a podporuje trávenie. Zároveň má aj liečivé účinky, zlepšuje problémy s dýchaním. Škorica je výborný prírodným prostriedkom s hypoglykemickým účinkom, tzn. znižuje hladinu cukru v krvi. Výskumy ukázali preukázateľné zníženie hladiny cukru u osôb trpiacich cukrovkou 2. typu. Škorica môže pomôcť aj pri Alzheimerovej chorobe, kde môže blokovať vznik usadenín v mozgu.
Obsahuje vysoké množstvo éterických olejov, vyrábajú sa z nej silice a tinktúry.
Ako hovorili naše babičky, všetkého s mierou. To platí aj pre škoricu (kasia), ktorá obsahuje alkaloid kumarín, ktorý je vo väčšom množstve toxický pre pečeň a obličky. Pre porovnanie, vedecké štúdie preukázali, že škorica kasia má až 1000 násobne väčší obsah kumarínu ako celónska škorica.
Takže ak chcete zdravšiu škoricu hľadajte v regáloch "ceylonskú" škoricu, ktorá je síce drahšia ale zdraviu prospešnejšia.